A A A

Supermarine Spitfire Mk.IX/XVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod koniec 2011 r firma Sword zaprezentowała kolejną serię modeli Spitfire, dokładnie ostatnie wersje napędzane silnikami Merlin Mk.IX i XVI.

Pierwszy rzut oka na wypraski których zdjęcia opublikował producent jest bardzo pozytywny.

Jakość elementów nie odbiega od poprzednich produktów firmy Sword. Choć może zestaw nie grzeszy olbrzymią ilością elementów to jednak mamy tu poprawnie wydetalowaną kabinę pilota, łącznie z butlami z tlenem o których zapomina większość producentów.

Skrzydła są wykonane w wersji skróconej LF, ale dodatkowo na wyprasce znajdują się końcówki do podstawowej rozpiętości. Czy będzie to łatwa modyfikacja pokaże życie. Choć zapewne wykonując wersję "klasyczną" nie obędzie się bez szpachlowania połączeń.

Ładnie zaznaczono faliste przejście skrzydło-kadłub.

Na zdjęciu wyprasek można zauważyć, że producent próbował zaznaczyć wypukły przód kadłuba, tak charakterystyczny dla późnych merlinów. To duży plus, gdyż inni producenci często pomijają ten szczegół konstrukcyjny.

Szpiczasty statecznik pionowy nie jest wykonany jako osobna część co zawęża możliwości wykonania różnych wariantów "dziewiątki". Troszkę szkoda.

Dziwi nieco natomiast wykonanie osobnych osłon bębnów amunicyjnych do działek. Może to sprawić nieco kłopotów przy montażu. Rozumiem, gdyby na wyprasce było więcej niż jeden komplet tych osłon.

Pewne problemy montażowe mogą także sprawić stateczniki poziome które nie zawierają żadnych otworów pozycjonujących je w kadłubie.

Cieszą natomiast dodatki jakimi uraczył nas producent. Na wyprasce znajdują się dwa rodzaje dodatkowych zbiorników paliwa, dwie bomby wraz z wyrzutnikami i dwa rodzaje kół podwozia, z felgami trzy i cztero otworowymi.

Dodatkowo, w formie odlewy żywicznego otrzymujemy dwa rodzaje kolektorów wydechowych, działka 20 mm i osłony km 12,7 mm.

Model ogólnie prezentuje się ciekawie, a układ wyprasek, bardzo podobny do poprzedniego modelu "piątek", świadczy, że oba zestawy wyszły z tego samego warsztatu projektowego.

 

Wypraski znajdziemy w następujących zestawach: