A A A

Spitfire FR Mk.IXc Novo/Frog

Spitfire FR IX o numerze MK716 z 16 dywizjonu RAF, 1944 rok. Model w skali 1:72 z zestawu Novo, nabytego w okresie przełomu ustrojowego w okropnym foliowym worku. Wybór wersji i schematu malowania nastąpił po ukazaniu się artykułu o rozpoznawczych Spitfire'ach w Skrzydlatej Polsce nr 9/1994.
Model wg współczesnych standardów budowy jest już retro, tym bardziej, że w tamtym czasie dostęp do dobrej dokumentacji był symboliczny.
Do podstawowych minusów wykonawczych należy zaliczyć niepoprawione wydechy, brak numeru seryjnego, małe doświadczenie w wykonywaniu śladów eksploatacji, sporo błędów merytorycznych - w tym brak okienka aparatu fotograficznego z boku kadłuba.
Niemniej model stanowił istotny krok w rozwoju moich umiejętności modelarskich, jako że po raz pierwszy dokonałem w nim: dużej ingerencji w bryłę i geomertię w tym charakterystyczny delikatny garb górnej osłony silnika; wgłębne linie podziałowe, samodzielnie wykonane wnętrze kabiny i wnęki podwozia.
Kalkomanie pochodziły z różnych zestawów i zasobów magazynowych. Mam nadzieję, że da się go oglądać, tym bardziej, że niebawem będzie
pełnoletni.
Model prezentowany był na forum modelwork.pl, gdzie użytkownicy zamieścili kilka dodatkowych ciekawych informacji.

 

 

Autorem modelu i zdjęć jest Mikołaj Płaczek